JOSH GROBAN
Joshua Winslow Groban urodził się 27 lutego 1981 roku w Los Angeles w Kalifornii, w rodzinie o żydowsko-norweskich korzeniach. Jego ojciec, Jack, jest Amerykaninem żydowskiego pochodzenia, w którego genealogii można próbować doszukiwać się również polsko-rosyjskich przodków. Z kolei matka, Lindy, to Amerykanka pochodząca z Norwegii. W swoje czwarte urodziny Josh przestał być jedynakiem, dokładnie tego dnia na świat przyszedł jego brat Christopher.
LATA SZKOLNE
Josh zaczął wykazywać zdolności wokalne bardzo wcześnie. Już w siódmej klasie, za namową swojego nauczyciela śpiewu, wystąpił solo podczas szkolnej nocy kabaretowej. Jego występ był sporym zaskoczeniem nawet dla rodziny, jednak nastoletni wówczas Groban postanowił odłożyć śpiewanie na jakiś czas.
„Śpiewanie i granie sprawiały mi przyjemność, ale moje oceny pogarszały się przez to. Czułem, że nie rozwijam wystarczająco swoich zdolności. Więc poszedłem do Bridges Academy, aby polepszyć stopnie” – mówił w wywiadzie „Josh Groban in the Simpsons”.
I tak oto młody Groban rozpoczął edukację w Bridges Academy, w trakcie której, poza normalnymi zajęciami, brał udział w wykładach w klasie teatralnej. Na przełomie 1997/98 roku Josh uczęszczał do Interlochen Arts Camp w Michigan, gdzie kształcił się w kierunku musicali. Równocześnie zaczął pobierać prywatne lekcje śpiewu.
W tym samym wywiadzie wspominał: „zacząłem brać lekcje śpiewu. Podobało mi się występowanie w musicalach. Miałem już wtedy odpowiedni głos, więc zacząłem grać i śpiewać w szkolnych przedstawieniach”.
Josh zaczął uczęszczać jako student dramaturgii do County High School for the Arts w Los Angeles, a po jej ukończeniu w 1999 roku kontynuował edukację w Carnegie Mellon University w Pittsburghu na tym samy kierunku. Po zaledwie kilku miesiącach nauki podjął decyzję o jej przerwaniu i postanowił skupić się na swojej, dobrze już zapowiadającej się, muzycznej karierze.
I TAK TO SIĘ ZACZĘŁO…
W 1998 roku 17 letni Josh Groban został przez swojego nauczyciela śpiewu przedstawiony Davidowi Fosterowi, słynnemu kompozytorowi i producentowi muzycznemu. David zatrudnił Grobana jako rezerwowego piosenkarza do serii głośnych wydarzeń. I tak oto w 1999 roku Josh Groban zastąpił na próbie przed rozdaniem nagród Grammy Andrea Bocelliego i zaśpiewał z Celine Dion utwór pt. „The Prayer”.
Celine Dion wspominała w wielu wywiadach, jakie wrażenie zrobił na niej młodziutki Josh: „Wziął mikrofon i kiedy zaczął śpiewać … nie mógł tego zrobić lepiej. Patrzyłam na to dziecko i każdy na widowni, który oglądał to przesłuchanie, orkiestra, wszyscy, którzy tam byli … ten dzieciak był niesamowity”.
Był to dla Josha wielki krok naprzód, rozpoczynający jego karierę. Wtedy to właśnie porzucił studia w Carnegie Mellon University w Pittsburghu, gdyż wytwórnia Warner Bros Records, za namową Fostera, zaoferowała mu kontrakt.
Jak można było przeczytać na oficjalnej stronie Josha Grobana, David Foster powiedział wtedy o nim: „Kocham jego naturalną umiejętność śpiewania popowo i rockowo, ale bardziej uwielbiam, gdy śpiewa klasycznie. On ma prawdziwą muzyczną siłę, by się z tym mierzyć”.
ROLE W SERIALACH I FILMACH
Po raz pierwszy Josh pojawił się na ekranie w 2001 roku grając epizod w serialu The Family Celebrationn. Epizod został zauważony przez producenta telewizyjnego Davida E. Kelley’ego, który napisał rolę w Ally McBeal specjalnie dla niego. Josh zagrał w wyemitowanym w 2002 roku odcinku (sezon 4, odcinek 23 – „The Wedding”) jako Malcolm Wyatt, wykonując utwór „You’re Still You”.
W serialu Maximo corazon (sezon 1, odcinek 1) użyto jako podkładu muzycznego trzech utworów Grobana: „Cinema Paradiso”, „Aléjate” i „Un Amore Per Sempre”. W czołówce serialu Mil millones (Fortuna i miłość) z 2002 roku użyto utworów: „Gira con me questa notte” , „Aléjate”, oraz „To where you are” .
W 2003 roku postać Malcolma Wayatta powróciła ponownie do serialu Ally McBeal, dzięki tysiącom e-maili od fanów. W kolejnej serii (sezon 5, odcinek 7 – „Nine One One”) Josh zaśpiewał „To Where You Are”.
W 2005 wystąpił gościnnie w serialu American Dad (sezon 1, odcinek 7 – „Deacon Stan, Jesus Man”), gdzie podkładał głos marudnemu parafianinowi (whiny parishioner).
W styczniu 2009 roku wystąpił we własnej osobie w serialu The Simpsons w 20 sezonie, w odcinku 9 – „Lisa the Drama Queen”. W odcinku użyto trzech jego utworów: „You are loved” „So She Dances” i „In her eyes”.
W czerwcu 2009 roku zagrał główną rolę w musicalu Chess in Concert wcielając się w postać Anatoliyego Sergievski.
We wrześniu tego samego roku został wyemitowany odcinek serialu młodzieżowego Glee, w którym Josh zagrał samego siebie (sezon 1, odcinek 3 – „Acafellas”). W 2010 roku został ponownie zaproszony do obsady serialu, znów pojawiając się jako on sam (sezon 1, odcinek 22 – „Journey”).
W 2011 roku podkładał głos Billa w serialu Robot Chicken (sezon 5, odcinek 9 – „Catch me if you Kangaroo Jack”).
Zagrał także w popularnym filmie Crazy, stupid love (Kocha, lubi, szanuje), wcielając się w postać prawnika Richarda.
W tym samym roku zagrał postać brata Andy’ego Bernarda w serialu The Office (Biuro – sezon 8, odcinek 4 – „Garden Party”).
W 2013 roku zaśpiewał swoją nową piosenkę ‘Happy In My Heartache’ w serialu CSI: NY (sezon 9, odcinek 16).
Jeszcze w 2013 zagrał jedną z pierwszoplanowych ról w komedii Coffee Town, którego producentem był jego wieloletni przyjaciel, aktor Glenn Howerton. Zagrali razem również w 100.odcinku telewizyjnego show It’s Always Sunny In Philadelpia.
Pod koniec 2013 pojawił się kilkakrotnie w komedii stacji CBS The Crazy Ones u boku Robin’a Williams’a i Sarah Michelle Gellar.
W kolejnym roku zagościł w filmie Muppets: Most Wanted – najpierw tylko jako głos, a na końcu zaśpiewał piosenkę musicalową ’Together Again’.
Był gospodarzem amerykańskiego talent show Rising Star.
W 2015 roku zagościł w serialach takich jak Comedy Bang! Bang!, American Dad!, Repeat After Me, The Muppets oraz Park and Recreation.
W 2016 roku zagrał pastora w komediodramacie The Hollars.
21 września 2018 na platformie Netflix premiera serialu ’The Good Cop’, w którym Josh gra główną rolę – inspektora policji – Tony’ego Caruso Jr.
WSPÓŁPRACA Z INNYMI ARTYSTAMI
Josh Groban zaśpiewał po raz pierwszy w duecie z Celine Dion, wykonując piosenkę „The Prayer” na rozdaniu Nagród Grammy w 1999 roku.
Wystąpił również z Sarą Brightman podczas jej trasy koncertowej La Luna w latach 2000 – 2001, śpiewając z nią utwór „There For Me”.
Zaśpiewał też z Larą Fabian utwór „For Always”, który promował jego debiutancki album.
Podczas ceremonii zamknięcia Zimowej Olimpiady w Salt Lake City w 2002 roku wykonał utwór „The Prayer” wraz z Charlotte Church. W tym samym roku wykonał ponownie ten sam utwór z Sissel Kyrkjebo podczas koncertu Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo w Norwegii.
W grudniu 2002 roku podczas koncertu świątecznego w Rzymie połączył siły z takimi artystami jak The Corrs , Ronan Keating, Sting, Lionel Richie.
W 2003 r. Groban pojawił się na koncercie „Word Children’s Day” stworzonym przez Davida Fostera i zaśpiewał finałową piosenkę „Aren’t They All Our Children” z takimi artystami jak Yolanda Adams, Nick Carter, Enrique Iglesias i Céline Dion.
W styczniu 2004 roku Josh wykonał piosenkę „Remember Me” z Tanją Tzarovską do soundtracku do filmu Troja.
Podczas gali 77th Annual Academy Awards w lutym 2007 roku wystąpił z Beyoncé wykonując utwór „Believe”.
W 2006 roku podczas koncertu Barbary Cook w Metropolitan Opera wykonali wspólnie piosenki „Not While I’m Around” i „Move On” .
Podczas trasy koncertowej Awake w 2006 roku śpiewał utwór „Pearls” razem z Angélique Kidjo.
W październiku 2007 roku Josh śpiewał w duecie z Barbrą Streisand piosenkę „All I Know of Love” , w tym samym roku zaśpiewał z Mireille Mathieu piosenkę „Over the Rainbow”.
Groban wystąpił także podczas uroczystości Grammy w 2008 roku, kiedy to zaśpiewał razem z Andreą Bocellim, wykonując utwór „The Prayer”. W tym samym roku Josh wystąpił razem z francuskim artystą Charlesem Aznavourem wykonując w duecie francuskim i angielskim piosenkę „La Bohème”. Zaśpiewał także z Placido Domingo utwór „La Tua Semplicità”.
W maju 2008 roku podczas koncertu Davida Fostera w Mandalay Bay w Las Vegas Josh wystąpił w duecie z Brianem McKnightem wykonując utwór „Bridge Over Troubled Water”. Artyści współpracowali również wykonując utwór „Angels We Have Heard On High”, promujący płytę Briana „I’ll Be Home For Christmas”.
Z okazji uroczystości Inauguracji Baracka Obamy na prezydenta USA, w styczniu 2009 roku, zaśpiewał wraz z Heather Headley utwór „My Country Tis of Thee”. W sierpniu tego samego roku wykonał utwór „Silencio” w duecie z Nelly Furtado, a także „Cinema Paradiso” ze skrzypkiem Joshuą Bellem.
W 2011 roku zaśpiewał „This Is All I Ask” z Tonym Bennettem.
W 2015 roku wydał płytę musicalową, na której zaśpiewał z Kelly Clarkson All I Ask of You oraz z Audrą McDonald If I Loved You.
W marcu 2017 do kin weszła ekranizacja Pięknej i Bestii, do której Josh zaśpiewał piosenkę Evermore – możemy ją usłyszeć na napisach końcowych, podczas gdy w filmie wykonuje ją również postać Bestii.
BROADWAY
W październiku 2016 Josh spełnił największe swoje marzenie i zaczął występować w musicalu na słynnym nowojorskim Broadway’u. Gra Pierre’a, postać pierwszoplanową w opartym na powieści Wojna i Pokój musicalu Natasha, Pierre and the Great Comet of 1812, który to niezmiennie od samego początku spotyka się z zachwytem krytyków, znawców sztuki, artystów i fanów piosenkarza. Ostatni występ z jego udziałem ma mieć miejsce 02.lipca 2017 roku. Jedna z piosenek śpiewanych podczas musicalu została wydana jeszcze przed premierą – Dust and Ashes.
DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA
Josh Groban to nie tylko ogromny talent i wspaniały głos lecz również wielkie serce. Pokazuje to za każdym razem angażując się w przeróżne akcje charytatywne. Brał udział w koncertach charytatywnych, m.in. „Live 8„, „The Heart Foundation Gala”, „David Foster and Friends Charity Gala” i wiele wiele innych. Swoje wsparcie okazywał również przekazując różne przedmioty na aukcje, kupując zabawki dla fundacji czy śpiewając prywatny koncert dla 100 osób mogących wylicytować bilet. Josh zaangażował się również w pomoc dla Japonii, umieszczając utwór Awake na płycie Songs for Japan. Wziął też udział w nagraniu nowej wersji piosenki „We are the world”, aby wesprzeć ofiary trzęsienia ziemi w Haiti. Ponadto przeznaczył na ten cel 20 tysięcy dolarów.
W 2004 roku powstała Josh Groban Foundation. Organizacja ta pomagała dzieciom w różnych krajach, gdzie potrzebne było wsparcie czy to z zakresu opieki medycznej, edukacji, wyżywienia czy po prostu dachu nad głową. Nieoceniona jest tu rola fanów Josha z całego świata, którzy aktywnie przyłączali się w zbieranie funduszy. Sam Josh w 2007 roku przeznaczył 150 tysięcy dolarów na „Charlotte-Mecklenburg Schools” aby wspomóc rozwój muzycznej edukacji. Amerykańscy Grobanites postanowili uczcić 27. urodziny artysty organizując zbiórkę przeznaczoną na statutowe działania Fundacji. Planowano zebrać 27 tysięcy dolarów a udało się zebrać ponad 44 tysiące dolarów! Przekazano je na rzecz sierocińca Noah’s Ark children’s „Siyawela” w Południowej Afryce.
W 2011 roku fundacja zmieniła nazwę na Find Your Light Foundation. Josh skupił się na wpływie jaki wywiera sztuka na dzieci oraz dorosłych, jak pomaga w często ciężkiej codzienności wielu młodych ludzi. Według Josha sztuka zmienia ludzi na lepszych, dlatego ma nadzieję, że jego fundacja przyniesie wiele nowych możliwości. Zaczynając od edukacji muzycznej i wspierania programów artystycznych w szkołach po szerzenie i zaznajamianie ludzi z szeroko pojętą kulturą. Groban, poprzez swoją działalnosć filantropijną, stał się członkiem Americans for the Arts Artists Committee.
Miło nam poinformować, że również polscy fani artysty mają swój udział w zbieraniu funduszy dla fundacji Find Your Light. Przed koncertem w Berlinie, 16.09.2011 r. duża część polskich fanów wzięła udział w spotkaniu z fanclubem niemieckim. Podczas spotkania zorganizowano loterię z nagrodami a cały dochód przeznaczono właśnie na cele fundacji. Polscy fani byli wyjątkowo hojni i tak oto dołożyliśmy swoją cegiełkę dla tej pięknej idei.
Więcej o fundacji Josha Grobana można przeczytać na oficjalnej stronie www.findyourlightfoundation.org
Za Wikipedią:
Inne źródła:
Zostaw komentarz